7 mar 2010

Rady i triki_01 - zszywanie patchworków z pojedyńczych bloków

Czasem szukamy sposobu, jak pikować baaardzo duży patchwork, który na dodatek ma grubszą warstwę ociepliny. Można się pod nim podczas pikowania po prostu udusić! :)
Ale od czego są doświadczenia innych koleżanek po fachu?
Można po prostu pikować najpierw pojedyncze bloki a potem zszyć je razem metodą "Quilt-as-you-go".
Co prawda powstaje wówczas na lewej stronie szachownica, ale można to przewidzieć i na przykład do każdego bloku dawać inną podszewkę - będzie kolorowo!

Zszywanie - wariant 1:

Bloki (trzy warstwy - górna, ocieplina, podszewka) pikujemy nie za blisko brzegów  i starannie  ucinamy, pozostawiając naturalnie dodatek na szew (1/4 cala=0,75 cm).
Wycinamy pasek tkaniny dobranej do podszewki, o szerokości co najmniej 6,4 cm=2 1/2 cala i długości bloku, składamy ten pasek lewą stroną do lewej i zaprasowujemy. Dwa bloki składamy prawymi stronami do siebie i dokładnie spinamy szpilkami. Złożony na pół pasek przykładamy do tych bloków i spinamy razem. Zszywamy wszystko razem, rozkładamy, pasek przekładamy nad szew i ręcznie przyszywamy zasłaniając szew. Powstanie niewielka górka, no ale coś za coś :) Tym sposobem zszywamy patchworki ocieplane cieńszą włókniną i z cieńszych tkanin.

Opis nieco skomplikowany, ale mam nadzieję, że się przyda.

A tu pierwszy blok w trakcie pikowania po prawej stronie:

i po lewej stronie:

1 komentarz:

  1. SUPER!!!!! Pozwolę sobie linka do tego bloga przesłać koleżance!

    OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...